LIVESENTER
Menu
Canadas statsminister Mark Carney har beordret forsvarsdepartementet til å revurdere avtalen med USA om kjøp av F-35-jagerfly. Foto: Justin Tang / The Canadian Press via AP / NTB

Canada revurderer jagerflykjøp fra USA

Canada revurderer et stort kjøp av amerikanskproduserte F-35-jagerfly, opplyser en talsperson for det canadiske forsvarsdepartementet til AFP.

Av NTB | 16.03.2025 01:42:32

Politikk: Stemningen mellom landenes regjeringer er svært dårlig etter USAs president Donald Trumps omfattende straffetoll og utspill om å innlemme Canada i USA.

Trumps globale toll på 25 prosent på stål og aluminium har ført til sterke reaksjoner internasjonalt.

Trump innførte også 25 prosent toll på alle canadiske varer, før han gikk med på å fjerne dem på produkter som omfattes av en nordamerikansk handelsavtale.

Canada inngikk en avtale med amerikansk Lockheed Martin om kjøp av 88 F-35-fly i januar 2023. Prislappen er på 19 milliarder canadiske dollar, tilsvarende 142 milliarder kroner i dagens kurs.

En første forsyning på 16 fly som kommer tidlig neste år, er allerede betalt for. Avtalen er ikke sagt opp, men «vi må gjøre leksa vår, gitt den endrede situasjonen, og sikre at kontrakten slik den står, er i canadieres og det canadiske luftforsvarets interesser», heter det i uttalelsen.

Avtroppende forsvarsminister Nuno Melo antydet torsdag at de undersøker muligheter for både å kjøpe amerikanske F-35 og europeiske jagerfly når de skal bytte ut sine gamle F-16-fly.

I et intervju pekte han på «våre alliertes forutsigbarhet» og USAs nylige holdning til Nato som årsaker til dette.

En rekke europeiske land, blant dem Norge, har kjøpt kampfly av typen F35 fra Lockheed Martin. Norge har avtale om kjøp av 52, og 49 av disse er levert, ifølge Forsvaret.

Canadas nyutnevnte statsminister Mark Carney ba fredag, i sin første dag på jobben, forsvarsdepartementet om å «vurdere om F-35-avtalen, slik den står nå, er den beste investeringen, og om det finnes andre alternativer som på bedre vis dekker Canadas behov», skriver talsperson Laurent de Casanove på epost til AFP.

Også Portugal har kunngjort at de på nytt ser på sin avtale om å kjøpe F-35.

(©NTB)

Flere nyheter: