Bred politisk enighet om at overgrepsdømte ikke bør ha samvær med egne barn
Alle partiene i Stortingets familiekomité er enige om at overgrepsdømte bør som hovedregel ikke ha samvær med egne barn.
Utdanning: – Disse forslagene er et viktig skritt for å ta barnas krav på beskyttelse mot vold og overgrep på alvor. Samfunnet skal alltid være på barnas side, ikke overgripernes. Derfor er det svært gledelig at en samlet komité støtter intensjonen i vårt representantforslag om å styrke retten til beskyttelse mot vold og overgrep ved samværsrett, sier Frp-leder Sylvi Listhaug.
Det var Frp som la forslaget på bordet, som altså tirsdag fikk full tilslutning blant alle partiene i familiekomiteen. VG omtalte enigheten først.
Ordlyden det ble enighet om, er som følger: Personer som tidligere er dømt for overgrep mot barn, skal som hovedregel ikke ha samvær med egne barn.
I dag er det slik at man ikke kan jobbe i barnehage eller som lærer dersom man er dømt for overgrep. Men man har rett til å omgås egne barn.
Innstillingen skal debatteres i Stortinget 18. mars.
– Dette er en klar marsjordre til regjeringen å komme med lovendringer som styrker våre mest sårbare sine rettigheter, sier Frps Silje Hjemdal i familiekomiteen.
Vi må gjøre det vi kan for å hindre at barn blir utsatt for vold og overgrep, sier justispolitisk talsperson i Høyre, Mari Holm Lønseth.
– Har en begått overgrep mot andre barn, er det også en fare for at en begår overgrep mot egne barn. Dette er et viktig steg i riktig retning for å beskytte barn. Vi forventer at regjeringen leverer raskt på dette, sier hun.
(©NTB)