Brannrørene ute av bomben i Elverum – nå skal selve bomben fjernes
Desarmeringen av den udetonerte flybomben på Terningmoen i Elverum nådde et viktig punkt like før klokken 9.30 søndag, da brannrørene ble fjernet.
Politikk: – De 2 brannrørene er nå fjernet fra flybomben. Forsvaret er i gang med å fjerne selve bomben fra leirområdet. Sikkerhetssoner og anbefalinger står seg inntil ny beskjed blir gitt, skriver politiet i en melding på politiloggen klokken 9.25.
Forsvaret startet forberedelsene til arbeidet allerede i går kveld og gjennom natten, da mannskapene rykket inn til området hvor bomben ligger. Bomben ble oppdaget tidligere i uken, og det ble raskt klart at den måtte desarmeres på stedet.
– Når bomben er destruert og faren er over, vil det bli gitt beskjed, opplyste operasjonsleder Ove Stian Ovrum i går kveld.
Den gamle flybomben med 125 kilo sprengstoff ble funnet under gravearbeider tirsdag 18. mars. Den antas å stamme fra bombingen av Elverum 11. april 1940.
– Lørdag klokken 12 landet det et team med belgiske spesialister på norsk jord. De har med seg en spesialutviklet vannskjærer som etter planen skal brukes til å skjære ut brannrørene i bomben, forklarte kommandersersjant Chris Maukeng til Østlendingen.
Brannrør er enkelt forklart en liten sprengladning som, hvis den går av, fører til at hovedladningen i bomben detonerer. Bomben i Elverum har to brannrør, som altså de belgiske ekspertene skal prøve å fjerne uten at selve bomben går av.
Publikum blir bedt om å følge med på politiloggen og kommunens nettsider.
Forsvarets bombeeksperter har undersøkt bomben grundig. Det de fant gjorde at de har fått bistand av eksperter fra Belgia, som skal prøve å desarmere bomben uten å sprenge den.