LIVESENTER
Menu
Nødetatene på stedet for ammoniakklekkasjen i Nydalen i Oslo. Foto: Jonas Fæste Laksekjøn / NTB

Brannkonstabel skadet under ammoniakklekkasje i Oslo

En brannkonstabel ble fredag skadet da vedkommende jobbet som kjemikaliedykker under ammoniakklekkasjen i Nydalen i Oslo.

Av NTB | 12.09.2025 17:05:32

Kriminalitet og rettsvesen: Meldingen om lekkasjen kom til nødetatene rett før klokken 12 fredag.

– Bygninger i nærheten av lekkasjen bes om å lukke vinduer og stenge ventilasjonsanlegg, skrev operasjonsleder Roy Langengen i Oslo politidistrikt i politiloggen.

Like etter meddelte han at lekkasjen var stengt, men at det fortsatt kunne komme noe lukt mens utlufting pågikk.

Lekkasjen var innendørs. To personer som var inne i bygget, fikk tilsyn av helsepersonell.

Oslo brann- og redningsetat sendte flere kjemikaliedykkere, ikledd pusteutstyr og beskyttelsesdrakter, inn i bygningen. En av dem ble altså skadet.

Det var Nordre Aker Budstikke som først meldte om dette.

– En av våre ansatte, en kjemikaliedykker, har fått gjennomslag gjennom dykkerdrakta av ammoniakkgass som har gitt mindre etseskader i huden. Dette ble umiddelbart behandlet av helsepersonell på stedet og videre av skadelegevakt, forteller kommunikasjonssjef Sigurd Folgerø Dalen i OBRE til NTB.

Vedkommende blir fulgt opp i henhold til brannvesenets interne rutiner, og saken meldes til Arbeidstilsynet.

– Det står etter forholdene godt til med den ansatte, forteller Dalen.

Flere nyheter: