Bodø/Glimt med bragd mot Olympiakos – klar for kvartfinale i europaligaen
Bodø/Glimt holdt unna på fremmed gress og sikret 4-2-seier sammenlagt over Olympiakos. De er ett av åtte lag som fortsatt henger med i europaligaen.
Sport: Det er det lengste klubben har nådd i turneringen. I 2022 tok de seg like langt i conferenceligaen.
– Det er strålende utført arbeid. Det er en prestasjon helt der oppe i norsk klubbfotballs historie, sa Tor Ole Skullerud i Viaplays sending.
I kvarten venter italienske Lazio. Blåtrøyene er på 5.-plassen i Serie A, og Glimt kan med andre ord få en tøff oppgave med å ta seg videre til en seminfinale. Hovedstadsklubben slo ut tsjekkiske Viktoria Plzen på veien til kvartfinale.
Glimt hadde med seg et strålende utgangspunkt til Hellas etter 3-0-seieren hjemme på Aspmyra, men måtte likevel forsøke å holde hodet kaldt i en 90 minutters lang pipekonsert på bortebane. Det hadde de tidvis problemer med.
Ti minutter før hvilen bredsidet Kasper Høgh inn 1-0, og de gulkledde kunne senke skuldrene noe. Jens Petter Hauge vendte opp ved hjørnet av 16-meteren og serverte dansken som sto umarkert på bakerste stolpe.
Høgh scoret da sin tredje i dobbeltoppgjøret og sin sjuende i europaligaen denne sesongen.
Stemningen på tribunen ble ikke dårligere da Jaremtsjuk hamret inn 2-1 via stolpen kort tid senere. Like før hadde Nikita Haikin reddet Rodineis forsøk fra ellevemetersmerket.
Vertene fortsatte å presse på for nok en redusering, men et småstresset Glimt-lag holdt unna og rodde i land avansementet.
Like før slutt ble keeper Konstantinos Tzolakis utvist for vertene etter å ha felt Andreas Helmersen nesten oppe ved midtstreken. Grekerne hadde da brukt opp sine fem bytter, og kaptein Panagiotis Retsos måtte vokte buret i sluttminuttene.
Olympiakos gikk i fjor av med seieren i conferenceligaen. De leder for øyeblikket den greske serien med sju poeng.
Før det hadde Olympiakos skapt flere store sjanser, men ikke greid å få ballen i nettet. Etter hvilen fikk det lønn for strevet da Roman Jaremtsjuk utlignet. Ukraineren utnyttet at Jostein Gundersen skled i bakerste ledd og snek seg alene inn i bakrom.
Fem norske herrelag har tatt seg til kvartfinalen i en europeisk turnering. I tillegg til Glimts kvartfinaleplass i conferenceligaen i 2022, har Rosenborg nådd tilsvarende langt i mesterligaen (1997), mens Lyn (1969), Brann (1997) og Vålerenga (1999) alle har spilt kvartfinale i cupvinnercupen.
(©NTB)