Blinken snakket med AU om Sudan
USAs utenriksminister Antony Blinken og AU-kommisjonens leder Moussa Faki Mahamat har diskutert et samarbeid for å få slutt på volden i Sudan.
Av NTB | 27.04.2023 05:54:08
Politikk: – Blinken og Faki er enige om at AUs fortsatte lederskap er avgjørende for å presse partene til å umiddelbart stanse militære operasjoner og tillate uhindret tilgang for humanitære tjenester, heter det i en uttalelse fra USAs utenriksdepartement.
De to diskuterte et samarbeid for å sørge for en bærekraftig slutt på fiendtlighetene og kampene i Sudan, som brøt ut 15. april. En tre dager lang våpenhvile mellom regjeringshæren og den paramilitære gruppen RSF trådte i kraft ved midnatt natt til tirsdag, og utløper natt til fredag.
Den afrikanske union (AU) består av 55 medlemsland fra hele kontinentet, men Sudan ble suspendert fra unionen i 2019.
(©NTB)