Beryktet svensk gjengleder utlevert fra Mexico
Den beryktede gjenglederen kjent under kallenavnet «Greken», er utlevert fra Mexico og sitter nå i svensk varetekt.
Kriminalitet og rettsvesen: Ifølge den mexicanske avisen El Universal ble Mikael Tenezos nylig pågrepet på motorveien mellom Cancún og Mérida.
Da 27-åringen var da sammen med en annen person, og ifølge politiet ble det funnet narkotika i bilen.
Svensk påtalemyndighet meldte tidlig fredag morgen at «Greken» (grekeren) nå befinner seg i Sverige. Mexicanske medier skriver at han ble satt på et privatfly til Sverige torsdag.
Kort tid etter kom statsminister Ulf Kristersson med en uttalelse.
– Mitt budskap til gjengkriminelle som gjemmer seg i utlandet, er dette: Dette er bare begynnelsen. Dere er ikke trygge noen steder. Dere vil bli funnet, pågrepet og stilt for retten, skriver han.
– Dere kommer også til å miste pengene dere har tjent, og dere vil miste det svenske statsborgerskapet og bli utvist, legger han til.
– Han er en av de mest toneangivende personene i det svenske kriminelle miljøet, sier SVTs kriminalreporter Diamant Salihu
Blant lovbruddene er drapsforsøk, sprengninger, narkotikaomsetning og grove brudd på våpenloven. Han skal også ha leid inn unge svensker til å begå lovbrudd.
Sammen med en annen person som ble etterlyst i mai, mistenkes han også for å ha beordret voldshandlinger i Norge.
– Nå har vi ham, skriver Kristersson på X.
Svensk politi opplyser at tre svenske kriminelle er blitt pågrepet i utlandet dem siste uken, og Tenezos er en av dem, ifølge SVT.
Tenezos mistenkes for å ha styrt det såkalte Dalennätverket i Stockholm fra Mexico, og han mistenkes for minst 27 alvorlige lovbrudd i Sverige.
(©NTB)