Lokalt
Bertelsen & Garpestad melder oppbud

Styrene i Bertelsen & Garpestad AS og B&G Anlegg Holding AS meldte tirsdag oppbud. Konsernet hadde i fjor en omsetning på rundt 3,1 milliarder kroner og et underskudd på 255 millioner.
Næringsliv: Entreprenørkonsernet Bertelsen & Garpestad AS og morselskapet B&G Anlegg Holding AS har begjært oppbud, ifølge en pressemelding.
Selskapet opplyser at konsernet over tid har hatt en krevende økonomisk situasjon, der store tap på prosjekter er en sentral årsak.
– Etterslepet etter de store tapene har vært krevende å håndtere. Selskapet har den siste tiden gjort kostnadsbesparende tiltak som har gitt effekt, men må nå innse at vi ikke klarer å komme oss gjennom den økonomiske situasjonen, heter det i meldingen.
Konsernet har ti datterselskaper og rundt 350 ansatte, ifølge selskapets LinkedIn-side. Ett av datterselskapene er B&G Vest AS, med base på Moster og over 40 ansatte.
Selskapet er blant hovedentreprenørene i byggingen av Røldal–Seljestad-tunnelen. Selskapet sikret nylig også en større kontrakt for grunnarbeid på Serklau industriområde i Mosterhamn, og selskapet har tre kontrakter med Stord kommune.
Ifølge advokat Lise Waage, som uttaler seg på generelt grunnlag, innebærer konkurs i et holdingselskap at aksjene i datterselskapene inngår i boet. Disse kan bli solgt videre, eller i ytterste fall også begjære oppbud dersom de ikke er levedyktige.
Bertelsen & Garpestad har blant annet vært hovedentreprenør på flere veiprosjekter på Vestlandet, inkludert fylkesvei 541 ved Kulleseidkanalen.

