BBC vil be domstol avvise Trump-søksmål
BBC vil ta rettslige skritt for å få avvist et søksmål der USAs president Donald Trump krever 10 milliarder dollar av den britiske rikskringkasteren.
Politikk: I rettsdokumenter som ble levert inn mandag, kommer det fram at BBC mener retten i Florida ikke har jurisdiksjon over britiske selskaper, at valget av domstol ikke er passende og at Trump ikke har kommet med en konkret påstand.
Søksmålet gjelder redigeringen av et innslag i nyhetsmagasinet «panorama», som Trumps advokater mener er «falskt og ærekrenkende».
I programmet er to deler av en tale Trump holdt før stormingen av Kongressen klippet sammen slik at uttalelsen «Vi skal gå ned til Kongressbygningen» kommer rett før uttalelsen « … og jeg skal være der sammen med dere. Og vi skal kjempe. Vi skal kjempe som faen».
BBC kommer til å argumentere for at programmet verken ble skapt, produsert eller sendt i Florida, og at Trumps påstand om at det var tilgjengelig via strømmetjenesten Britbox ikke stemmer.
– Bare det å klikke på lenken saksløker viser til i dette punktet, viser at det ikke ligger på Britbox, skriver BBCs advokater i dokumentene.
Kringkasteren vil også hevde at Trump ikke har vist at BBC sendte programmet i ond hensikt, noe offentlige tjenestemenn må godtgjøre når de går til sak for ærekrenkelser i USA.
(©NTB)








