Menu
Et barn ble lagt inn på Narvik sykehus etter å ha fått en altfor stor dosering av medikamenter, melder Fremover. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Barn i Narvik feilmedisinert – fikk 32 ganger for høy dose

Et barn i Narvik ble sendt til sykehus etter å ha fått en feilmedisinering som var 32 ganger høyere enn foreskrevet dose.

Av NTB | 19.10.2025 10:03:21

Medisin og helse: Narvik kommune erkjenner feilen og beskriver hendelsen som «en rutinesvikt i flere ledd» og «mangelfulle rutiner» i legemiddelhåndteringen, melder Fremover.

– Hadde det aktuelle legemiddelet vært mer potent, kunne konsekvensene vært større og potensielt fatale, sier kommunalsjef Heidi Eriksen Laksaa til avisen.

Kommunens egen gjennomgang av hendelsen, samt en tilsynssak fra Statsforvalteren i Nordland, har konkludert med det var svikt i flere ledd.

Kommunalsjefen sier at alle retningslinjer for legemiddelhåndtering ved enheten er revidert og gjort tilgjengelig i kvalitetssystemet og internt på enheten i etterkant av hendelsen.

(©NTB)

Flere nyheter: