Connect with us

NTB

Australia vil anerkjenne Palestina på FN-møte, sier statsministeren

Published

on

Australia planlegger å anerkjenne Palestina som stat når FNs hovedforsamling møtes i september, sier statsminister Anthony Albanese.

Politikk: – Inntil Israel og Palestina er permanente stater, kan fred bare være midlertidig- Australia vil anerkjenne det palestinske folkets rett til en egen stat, sier Albanese mandag.

– Situasjonen i Gaza overgår verdens verste frykt, sier han og legger til at Israel fortsetter å trosse folkeretten.

Albanese sier en anerkjennelse er en mulighet til å gi det palestinske folket selvbestemmelse og sier samtidig at Hamas ikke kan ha noen fremtid i en palestinsk stat.

Australia følger dermed etter Frankrike og Canada, som i forrige måned sa at de planlegger å anerkjenne Palestina. Storbritannia har sagt at de vil gjøre det samme med mindre Israel gjør noe med den humanitære krisen i Gaza og kommer fram til en våpenhvile.

Annonse

Israel har fordømt landenes beslutning om å anerkjenne Palestina og sier det vil være en belønning til Hamas, som styrer den krigsherjede Gazastripen.

Albanese har tatt til orde for en tostatsløsning. Hans sentrum-venstre-regjering støtter Israels rett til å eksistere innenfor sikre grenser og palestinernes rett til en egen stat.

– Det er spørsmål om når, ikke hvorvidt, Australia skal anerkjenne Palestina, sa finansminister Jim Chalmers i forrige måned.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige