Connect with us

NTB

Arkeologer fant sfinksstatue fra romertiden i Egypt

Published

on

Mandag gjorde arkeologer i Egypt funn av en sfinksligende statue de mener kan stamme fra romertiden. Foto: Egypts departementet for kulturarv / AP / NTB

Arkeologer har funnet en sfinkslignende statue fra romertiden sør i Egypt, opplyser departementet for kulturarv mandag.

Vitenskap og teknologi: Arkeologene fant også restene av en helligdom i et gammelt tempel. Funnene ble gjort i Dendera tempelkompleks i Qena-provinsen.Statuen har smilende trekk, og arkeologene tror derfor at den kan tilhørt den romeske keiseren Claudius. Han utvidet Romas styre til Nord-Afrika mellom år 41 og 54 etter Kristus.
Arkeologene skal gjøre flere undersøkelser på steinplaten for å finne mer informasjon om hvor statuen kommer fra.
Det er mye mindre enn den kjente 20 meter høye sfinksen som ligger i pyramidekomplekset ved Giza, opplyser departementet videre.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige