Menu
Sepp Blatter utenfor retten i Muttenz mandag morgen. Foto: Urs Flueeler / Keystone via AP / NTB

Ankesaken mot Blatter og Platini i gang: – Jeg er håpefull

De tidligere fotballtoppene Sepp Blatter og Michel Platini kjemper mot korrupsjonsanklager i sveitsisk ankerett. Aktor krever 20 måneders betinget fengsel.

Av NTB | 03.03.2025 11:02:45

Sport: – Jeg er håpefull, sa Blatter på vei inn til den nye rettsrunden mandag.

Platini og Blatter er tiltalt for korrupsjon i forbindelse med en pengeoverføring i 2011 fra Fifa til Platini på to millioner sveitsiske franc (rundt 15 millioner kroner).

Betalingen skal være en forsinket lønnsutbetaling for konsulenttjenester Platini gjorde for Fifa mellom 1998 og 2002.

– Dette er en heksejakt. Det føles som hevn. Jeg er helt sikker på at jeg blir renvasket. Jeg er en ærlig mann, sa Sepp Blatter til Reuters sist uke.

– Min klient er fullstendig frikjent av retten i første instans, sa Dominic Nellen, som er Michel Platinis advokat.

– Det er fullstendig uforståelig at aktor har anket saken, la advokaten til.

Aktor ber om en betinget fengselsstraff på 20 måneder for begge i ankesaken.

Før frikjennelsen i 2022 ble begge fotballtoppene ilagt langvarige utestengelser fra all fotball.

(©NTB)

Flere nyheter: