Connect with us

Lokalt

Alvorlige sikkerhetsutfordringer på Kårstø

Published

on

Den norske gasseksporten til Europa var rekordhøy i desember, men falt likevel med 6,7 prosent i 2023 som følge av langvarig vedlikeholdsarbeid, opplyser Gassco. Her fra Kårstø prosessanlegg i Nord-Rogaland. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Vedlikeholdsproblemer ved Kårstø-anlegget, Europas største prosessanlegg, avdekker alvorlige sikkerhetsutfordringer.

Sikkerhet: Etterslepet på forebyggende vedlikehold overstiger Gasscos interne krav med 209.678 timer, langt over grensen på 920 timer, skriver Haugesunds avis.

Til tross for forsøk på å redusere etterslepet, fortsetter problemene.

En planlagt vedlikeholdsstans i september kan bidra til forbedring, men spørsmål om prioritering og ressursallokering gjenstår, skriver avisa.

En nylig gasslekkasje understreker behovet for bedre vedlikeholdspraksis.

Annonse

Mens det ikke er bekreftet noen direkte sammenheng mellom lekkasjen og vedlikeholdsmangelen, krever situasjonen ifølge avisa øyeblikkelig oppmerksomhet og handling.

Live
Neste
Spilles
Forrige