Menu
Sander Berge bidro godt i Norges 3-0-seier over Italia. Det er ikke sikkert at han er med mot Estland mandag. Foto: Cornelius Poppe / NTB

Alle mann aktuelle mot Estland – fortsatt usikkerhet rundt Berge

Ståle Solbakken forteller om litt grums for enkeltspillere mot slutten av seieren over Italia, men sier at ingen per nå er uaktuelle for mandagens Estland-møte

Av NTB | 07.06.2025 12:09:36

Sport: Det var en fattet landslagssjef som stilte til pressekonferanse dagen etter den imponerende 3-0-triumfen over italienerne på Ullevaal stadion.

Solbakken hadde brukt natten på å se kampen i reprise og deretter se Estlands 1-3-tap hjemme mot Israel. Mandag er det hans spillere som skal til Tallinn og forsøke å hente tre poeng.

Det er fortsatt usikkerhet rundt midtbanestjernen Sander Berge, som skal bli far for første gang i løpet av kort tid. Landslagssjefen overlater til 27-åringen selv å vurdere om han blir med mot Estland.

– Hvis det skjer noe, så skjer det. Det må vi bare forholde oss til. Det er viktigere ting enn fotball. Det er helt og holdent han som avgjør. Jeg legger meg ikke borti det. Han styrer det selv.

Berge er blant Solbakkens mest betrodde spillere og har levert på svært høyt nivå så langt i VM-kvalifiseringen. Landslagssjefen poengterer at han har gode erstattere dersom Berge blir igjen hjemme.

– Det er Patrick Berg og Lasse Berg Johnsen som er de naturlige i den rollen, sier landslagssjefen.

– Vi må starte med elleve som er 100 prosent restituert. Men det er ingen av legene eller de som sjekket dem etter kampen, som har sagt om noen at «dette går ikke».

Kampen mot Estland starter klokken 20.45 mandag.

– Jeg håper jo han blir det. Men han fikk lov til å sove hjemme i natt. Jeg har ikke hørt noe fra ham i dag, sier Solbakken lørdag, før han legger til:

Han har fortsatt ikke et helt fullstendig bilde av hvordan den fysiske statusen er på alle i troppen. Solbakken sier at det var «en del grums på slutten» i form av kramper og småstrekker mot Italia.

(©NTB)