Advarer mot blågrønnalger i Tysvær
Tysvær kommune ber innbyggerne være forsiktige etter meldinger om mulig algeoppblomstring.
Natur: Kommunen har fått tips om blågrønnalger i Fuglavatnet i Grinde og Storavatnet i Søre Tysvær. Alger av denne typen kan produsere giftstoffer som gir hudirritasjon, utslett og mageproblemer. For dyr kan inntak være svært farlig.
På sine nettsider ber kommunen folk unngå bading dersom vannet er tydelig grønt, har dårlig sikt eller det ligger flak på overflaten. Vannet skal heller ikke brukes som drikkevann eller til matlaging for mennesker eller dyr.
Husdyr bør holdes unna vannkanten. Ved fiske anbefales det å rense fisken godt og kun spise kjøttet, samt vaske utstyr og båter for å hindre spredning til andre vann.
Kommunen råder også alle som har vært i kontakt med vannet til å dusje og skifte badetøy så raskt som mulig.








