Connect with us

NTB

Ukrainas strømnettverk langt unna kollaps, ifølge statlig nettselskap

Published

on

Et vannkraftverk i Dnipro-elven ble angrepet 22. mars. Russerne har trappet opp angrepene mot ukrainsk energiforsyning den siste tiden. Foto: Denys Sjmyhals Telegram-konto / AP / NTB

Russiske angrep mot ukrainsk energiforsyning har gjort stor skade, men landets strømnettverk er langt unna kollaps, ifølge landets statlige nettselskap.

Politikk: Siden 22. mars har russiske styrker angrepet ukrainske energiforsyning og strømnettverk omtrent daglig. Det har ført til strømbrudd i mange regioner.– Russernes mål er å mørklegge store ukrainske byer, sier leder Volodymyr Kudrytskyi i landets nettselskap Ukrenergo.
Den største bekymringen nå er svekket strømproduksjon og stabil energiforsyning. Kudrytskyi medgir at russerne forårsaket store ødeleggelser, men han sier at en kollaps i strømforsyningen fortsatt er langt unna.
– En kollaps er en ukontrollert driftsstans av det meste eller hele energisystemet. Det har ikke skjedd, og kommer ikke til å skje. Det er et usannsynlig scenario, sier Kudrytskyi.

Live
Neste
Spilles
Forrige