Connect with us

Lokalt

100.000 i bot for ulovlig loft

Published

on

FOTO: E. Solberg / Radio Haugaland

Et eiendomsselskap i Haugesund har fått et overtredelsesgebyr på 100.000 kroner for å leie ut en loftsleilighet ulovlig.

Næringsliv: Statsforvalteren har nå støttet kommunens vedtak om et overtredelsesgebyr på 100.000 kroner, melder Haugesunds avis.

Saken startet ifølge avisa i januar 2020 da brannvesenet gjennomførte tilsyn på en eiendom i sentrum etter en bekymringsmelding fra en loftsboligbeboer. Det ble avdekket at loftet aldri var godkjent som boenhet.

Selv etter at kommunen avslo søknad om bruksendring til boligformål, fortsatte loftet å bli brukt som bolig, skriver avisa.

Et pålegg om opphør ble gitt i november 2021, og et overtredelsesgebyr på 200.000 kroner ble pålagt i 2022. Politikerne reduserte senere gebyret til 100.000 kroner, og Statsforvalteren støtter kommunens konklusjon om forsettlig overtredelse og vinnings hensikt fra eiendomsselskapet, melder avisa.

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige