Connect with us

NTB

FN ber om internasjonal gransking av sykehusangrep i Gaza

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
FN sier det er et klart behov for en uavhengig, internasjonal gransking av sykehusangrepet som kostet flere hundre mennesker livet på Gazastripen denne uken. Foto: Abed Khaled / AP / NTB

FNs menneskerettskontor tar til orde for en uavhengig, internasjonal gransking av sykehusangrepet der flere hundre personer ble drept på Gazastripen denne uken.

Medisin og helse: – Vi forsøker å gjøre det vi kan for å finne ut hva som skjedde, sier en talsperson for menneskerettskontoret i Genève fredag. Hun sier det er et klart behov for en uavhengig gransking. FN-ansatte på bakken forsøker å samle beviser, men vedvarende bombing og mangel på drivstoff gjør arbeidet vanskelig, sier talspersonen.
Ifølge helsedepartementet på den beleirede Gazastripen ble 471 mennesker drept i den kraftige eksplosjonen på sykehuset Al-Ahli tirsdag.
Israel sier eksplosjonen skyldtes en rakett på avveie avfyrt av gruppen Islamsk hellig krig (Jihad). Palestinerne skylder på den israelske hæren.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige