Connect with us

Lokalt

Uværet tar seg opp – Hardangerbrua stengt

Published

on

Hardangerbrua er stengt. Her fra 2016. Foto: Erik Johansen / NTB

Uværet tar seg opp på Vestlandet. Hardangerbrua er stengt, og Vegvesenet advarer mot vanskelige kjøreforhold.

Vær: Meteorologisk institutt varsler full storm på kysten av Agder og i fjellet. På Sør- og Vestlandet ventes vindkastene å bli de sterkeste på ti år.– Vi ser vinden river godt allerede, og Hardangerbrua er for øyeblikket stengt, sier trafikkoperatør Kjetil Larsen i Vegtrafikksentralen til Bergens Tidende fredag morgen.
Hardangerbrua går over Eidfjorden mellom Ulvik og Eidfjord kommuner. På brua blåser det opptil 27 meter i sekundet i kastene. Han melder også om trevelt mange steder.
Veimyndighetene har bedt folk vurdere om det er nødvendig å reise og at folk må beregne ekstra tid hvis man legger ut i trafikken.
De følger nøye med på været i fjellet, og snøfokken kommer trolig til å være avgjørende for om veiene stenges.
– Det er ikke kommet så veldig mye snø der oppe, men det kan likevel blåse godt. Blir det en ugunstig vindretning, kan snøfokken stenge dem, sier Larsen.
I Stavanger er flere helikopteravganger til sokkelen innstilt eller satt på vent, skriver Stavanger Aftenblad.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige