Connect with us

NTB

Biden om bilstreiken: Overskuddet må fordeles rettferdig

Published

on

USAs president Joe Biden sier han støtter amerikanske bilarbeidere som streiker. Arkivfoto: Alex Brandon / AP / NTB

USAs president Joe Biden sier han støtter amerikanske bilarbeidere som har innledet en historisk streik. Han ber partene gå tilbake til forhandlingsbordet.

Økonomi og næringsliv: – Bilselskaper har hatt rekordfortjeneste, men dette overskuddet er etter mitt syn ikke delt rettferdig med bilarbeiderne, sier Biden i en TV-sendt tale fra Det hvite hus.– Det er mitt håp at partene kan gå tilbake til forhandlingsbordet for å oppnå en vinn-vinn-avtale, sier han.
Arbeidere ved tre sentrale bilfabrikker i USA gikk ved midnatt natt til fredag ut i streik etter at fagforbundet UAW ikke oppnådde enighet om en ny tariffavtale.
Den historiske streiken kan skade Bidens sjanser for å bli gjenvalgt som president neste år. Presidenten har ofte erklært høylytt støtte til fagforeninger og har profilert seg i valgkampen som en som ønsker å styrke amerikansk industri.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige