Connect with us

Lokalt

Økt beredskap for utbrudd av fugleinfluensa

Published

on

Døde og syke fugler ved Storelva i Vadsø. Foto: Jan Harald Tomassen / Statsforvalteren i Troms og Finnmark.

Mattilsynet har bedt alle kommunene i Rogaland gjøre nødvendige forberedelser dersom det blir et tilsvarende utbrudd av fugleinfluensa i Rogaland som er i Finnmark.

Fugleinfluensa: Mattilsynet har det overordnede ansvaret for håndteringen av fugleinfluensa og iverksetter tiltak i de hardest rammede områdene.

Mattilsynet støtter og veileder kommunene i et evt. arbeid med innsamling og destruksjon.

Det er også de som skal ha informasjon om nye utbrudd/funn av mange døde fugler. Kontaktinformasjon til Mattilsynet er postmottak@mattilsynet.no eller telefon 22 40 00 00.

Kommunene er lokal miljøvernmyndighet. Kommunene blir nå bedt av Mattilsynet om å forberede organisering av innsamling av døde fugler ved et utbrudd og hvordan fuglene kan sendes videre til destruering. Dette for å redusere konsekvensene av et evt. utbrudd.

Annonse
Informasjon til befolkning og turister

For å hindre videre smitte under et utbrudd, er det viktig at befolkningen og turister begrenser ferdselen der det er mye villfugl og at en ikke tar på syke eller døde fugler.

Continue Reading
Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige