Menu
Mowis anlegg Aukrasanden i Møre og Romsdal. Selskapet har stanset alle større strukturinvesteringer i Norge inntil videre. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Nesten ingen store oppdretterne har vedtatt nye investeringer

Av de ti største oppdrettsselskapene her i landet har kun ett vedtatt en stor investering etter at grunnrenteskatten ble vedtatt.

Av NTB | 29.06.2023 04:09:00

Politikk: Av de ti selskapene som Dagens Næringsliv har vært i kontakt med, er det kun Cermaq som har gjort vedtak. Selskapet skal bygge et settefiskanlegg i Finnmark.

I slutten av forrige måned ble det enighet på Stortinget om å redusere den såkalte lakseskatten fra den foreslåtte satsen på 35 prosent til 25 prosent.

Mowi, verdens største oppdrettsselskap, har stanset alle større strukturinvesteringer i Norge inntil videre, opplyser kommunikasjonsdirektør Ola Helge Hjetland.

– Dette er alle gode prosjekter, som vil bli realisert når rammevilkårene tillater det, sier han til DN.

– Vi venter fortsatt på detaljer om normpris og regler om internprising, sier kommunikasjonsdirektør Kristina Furnes i Grieg Seafood Group.

(©NTB)

Flere nyheter: