Over 50 evakuert fra passasjerbåt etter grunnstøting: – Ingen dramatikk, sier selskapet
Mandag kveld gikk seilskuta Jomfruen med 54 personer om bord på grunn ved Kjeholmen i Bærum. Passasjerene blir evakuert fra båten.
Ulykker og naturkatastrofer: – Sannsynligvis har den gått på en sandbanke. Båten har fått litt slagside, men det er ingen dramatikk, sier markedssjef Kristian Qvigstad i Norway Yacht Charter til NTB. Det er de som drifter S/S Jomfruen.
Han sier videre at det var noen av passasjerene som opplevde hendelsen som ubehagelig.
– Derfor har vi valgt å avbryte selskapet og evakuere gjestene, sier Qvigstad.
Operasjonsleder Eirik Sannes i Oslo sier til NTB at ingen av personene om bord er skadd.
– Vi bistår Hovedredningssentralen med å frakte de som er om bord inn til land, så vil de bli tatt hånd om der, sier Sannes.
Politiet mottok melding om hendelsen klokken 19.10.
En drøy time senere sier redningsleder Eric Willassen ved HRS at alle passasjerene er tatt i land.
– Det blir igjen tre personer fra mannskapet. Det som gjenstår nå er berging av båten.
Brannvesenet vil også være på stedet for å kontrollere at det ikke er noen drivstofflekkasje fra fartøyet.
– Det var en bedrift som hadde leid båten til et selskap, opplyser markedssjef Qvigstad.
Han forteller samtidig at dette ikke er første gangen en av deres båter går på grunn.
– Det har skjedd tidligere også. Vi seiler i trange farvann, forklarer Qvigstad.
Politiet i Oslo opplyser på Twitter at både politibåt, brannbåt, og redningsskøyte er på plass for å bistå Hovedredningssentralen (HRS) med å evakuere de 50 passasjerene om bord. I tillegg er det fire personer fra mannskapet om bord.
Båten som har gått på grunn er en charterbåt som blant annet brukes til arrangementer.