Connect with us

NTB

Norges Politilederlag sier ja til generell bevæpning av politiet

Published

on

Norsk Politilederlag vil ha generell bevæpning av politiet. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Norges Politilederlag går inn for en generell bevæpning av politiet, men under betingelse av at kunnskapsgrunnlaget rundt bevæpning styrkes.

Kriminalitet og rettsvesen: I en spørreundersøkelse blant politiledere i Norge fremgår det at 61 prosent av medlemmene i Norges Politilederlag er positive til en generell bevæpning av politiet. 10 prosent er usikre på om generell bevæpning er riktig, skriver Parat, der politilederlaget er en av organisasjonene, i en pressemelding.Forbundsleder Kjetil Ravlo i Norges Politilederlag sier innføringen av elektrosjokkvåpen i politiet vil gi viktig kunnskap om en generell bevæpning av politiet i fremtiden.
– Vi er i ferd med å innføre elektrosjokkvåpen, og evaluering av erfaringene med disse vil være viktig beslutningsgrunnlag. Vi vet ikke nok om effekten av et slikt maktmiddel, men det er grunn til å tro at elektrosjokkvåpen vil kunne løse mange av oppdragene som i dag løses med skytevåpen, sier Ravlo.
Han mener samtidig at det krever mer kunnskap enn det som nå foreligger, for å kunne avgjøre om en generell bevæpning av politiet er klokt.
(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige