NTB
Haitis statsminister: – Én gjengleder mindre
Haitiske myndigheter bekrefter at gjenglederen Mathias Saintil er død. Han skal ha fått alvorlige skader i et droneangrep i utkanten av hovedstaden Port-au-Prince. Haitiske myndigheter bekrefter at gjenglederen Mathias Saintil er død. Han skal ha fått alvorlige skader i et droneangrep i utkanten av hovedstaden Port-au-Prince.
Haitiske myndigheter bekrefter at gjenglederen Mathias Saintil er død. Han skal ha fått alvorlige skader i et droneangrep i utkanten av hovedstaden Port-au-Prince.
Utenriks: Bekreftelsen kommer etter at statsminister Alix Didier Fils-Aimé skrev på X at det nå er «én gjengleder mindre».
– Kampen for å frigjøre landet fra bandittenes grep fortsetter med uforminsket styrke, la Fils-Aimé til.
Ifølge en rapport fra menneskerettsorganisasjonen RNDDH, som Reuters har fått tilgang til, fikk Saintil alvorlige skader i mageregionen i et droneangrep i Boston, et gjengkontrollert nabolag i utkanten av Port-au-Prince torsdag kveld. Han døde dagen etter mens han fikk behandling.
Dødsfallet, som er et av de hardeste slagene mot Haitis gjengledelse siden 2024, skjer midt i en offensiv der haitiske myndigheter og nylig utplasserte salvadoranske styrker deltar. Regjeringen forsøker å gjenopprette stabiliteten i landet før det nylig utsatte valget.
(©NTB)
