NTB
Frankrike stålsetter seg for generalstreik og nye demonstrasjoner
Hundretusener av franskmenn er ventet i gatene torsdag over hele Frankrike da streikende arbeidere gjør felles sak med misfornøyde studenter. Hundretusener av franskmenn er ventet i gatene torsdag over hele Frankrike da streikende arbeidere gjør felles sak med misfornøyde studenter.
Hundretusener av franskmenn er ventet i gatene torsdag over hele Frankrike da streikende arbeidere gjør felles sak med misfornøyde studenter.
Utenriks: Myndighetene regner med at mellom 500.000 og 700.000 vil vise sin misnøye rundt om i landet, og minst 80.000 er ventet i Paris i de områdene øst i hovedstaden der politiske markeringer som regel blir holdt.
Demonstrasjonene blant misfornøyde elever og studenter begynte som en ren protest mot det franske utdanningssystemet, men har i løpet av de siste ukene blitt en nasjonal bevegelse som fanger opp alle dem som klager over høye levekostnader og store ulikheter i det franske samfunnet.
Vold og plyndring
Volden og plyndringen kulminerte allerede på den første nasjonale protestdagen, lørdag 17. oktober. Store politistyrker med batonger og tåregass barket sammen med grupper av svartkledde unge menn med gassmasker som kastet steiner og brannbomber.
Biler ble stukket i brann, og minst 1500 butikker og varehus i Paris ble plyndret. Knuste butikkvinduer og brennende søplekasser blokkerte gatene, og skyene med tåregass spredte seg i gatene.
– Det vil bli en kraftig markering i dag, sier Marylise Leon fra fagorganisasjonen CFDT om torsdagens generalstreik. CFDT venter en like omfattende protest som den som i 2023 mobiliserte over en million franskmenn til å vise sin motstand mot pensjonsreformen.
Både offentlige og private fagorganisasjoner i utdanningssektoren stiller seg bak streiken sammen med fagforeninger som organiserer jernbanearbeidere, sykehusansatte og folk i postvesenet.
Krav om økt lønn
Kravene både til regjeringen og arbeidsgiverne er økning i minstelønna, lønnsøkning i alle sektorer, skattereformer og bedre forhold i skoleverket.
Innenriksminister Laurent Nunez opplyste onsdag at rundt 70.000 betjenter fra politi og sikkerhetsstyrker vil bli utplassert rundt om i Frankrike. Han forsikret det franske folk om at opptøyer og voldshandlinger vil bli møtt med «en ytterst fast respons».
Ordføreren i Paris har nedlagt forbud mot den opprinnelige ruten som startet på Place de la Bastille, deretter krysset Seinen, for så å ende opp på Place de la Concorde i hjertet av hovedstaden, der aveny Champs-Élysées begynner. Flere fagorganisasjoner har innlevert klager på dette forbudet og sier det hindrer den frie retten til å demonstrere.
(©NTB)
