Connect with us

NTB

Utjevning av nettleien: Regjeringen vil forlenge ordningen

Regjeringen foreslår å forlenge ordningen der nettleien blir justert ned i områder med høye strømpriser med bruk av de såkalte flaskehalsinntektene. Regjeringen foreslår å forlenge ordningen der nettleien blir justert ned i områder med høye strømpriser med bruk av de såkalte flaskehalsinntektene.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Energiminister Terje Aasland (Ap) foreslår å fortsette ordningen der nettleien justeres i perioder med høye strømpriser. Foto: Carina Johansen / NTB

Regjeringen foreslår å forlenge ordningen der nettleien blir justert ned i områder med høye strømpriser med bruk av de såkalte flaskehalsinntektene.

Innenriks: – Gjennom ordningen er det tilbakeført over 10 milliarder kroner til kunder i områder med høye kraftpriser, sier energiminister Terje Aasland (Ap) i en pressemelding.

Ordningen ble innført i 2022 og gjorde det mulig å tilbakeføre deler av de såkalte flaskehalsinntektene mer målrettet til områder med høye kraftpriser. Foreløpig gjelder den fram til nyttår, men nå foreslår regjeringen at den skal gjelde i 2027.

Energidepartementet påpeker at ordningen ble etablert i en periode med svært høye kraftpriser og store prisforskjeller mellom ulike deler av landet, men at kraftmarkedet har normalisert seg en del siden den gang.

Derfor er det usikkert om det faktisk blir grunnlag for utbetalinger gjennom ordningen i 2027.

Annonse

– Situasjonen er annerledes i dag enn da ordningen ble innført. Samtidig er det fremdeles usikkerhet knyttet til utviklingen i kraftmarkedet. Vi ønsker derfor å videreføre et virkemiddel som kan tas i bruk dersom forholdene igjen skulle gjøre det nødvendig, sier Aasland.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige