Connect with us

Lokalt

Kraftig regn på vei – gult skredvarsel for Haugalandet og Sunnhordland

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Nyhetsgrafikk: Radio Haugaland

Torsdag kan bli svært våt på Haugalandet og i Sunnhordland. Det er sendt ut gult farevarsel for jord-, sørpe- og flomskred, og enkelte steder kan det komme mellom 60 og 80 millimeter regn på bare 12 timer.

Vær: Et nytt kraftig regnvær trekker inn over Vestlandet natt til torsdag 15. oktober. Varsom har satt deler av Vestland og nordlige deler av Rogaland på gult nivå for jord-, sørpe- og flomskred.

Varselet gjelder fra natt til torsdag og fram til fredag morgen. Det ventes mest nedbør første del av torsdagen.

Sunnhordland er omfattet

Blant kommunene som ligger på gult skredfarenivå torsdag er Stord og Kvinnherad. Varselet omfatter også store områder videre sørover mot Haugalandet og nordlige deler av Rogaland.

NVE advarer spesielt mot bratte skråninger og områder langs bekker og elver. Store nedbørsmengder på kort tid kan føre til jord- og flomskred, og skred kan i enkelte tilfeller nå helt ned i dalbunnen.

Annonse

Kan komme 60–80 millimeter på 12 timer

Meteorologene har samtidig sendt ut gult farevarsel for mye regn i deler av Vestland. Lokalt kan det komme mellom 60 og 80 millimeter regn i løpet av 12 timer.

Nedbøren øker først i nord og avtar sist i sør. Det betyr at torsdag kan bli en lang og svært våt dag også i vår del av Vestlandet.

I Sveio er det eksempelvis varslet store nedbørsmengder gjennom torsdagen, med betydelig usikkerhet om hvor de kraftigste regnfeltene treffer.

Ikke ordinært flomvarsel ennå

Selv om det er fare for mye overvann og raskt økende vannføring i mindre bekker, viser de siste varslene fra NVE at den ordinære flomfaren fortsatt ligger på grønt nivå flere steder i regionen.

Det gule varselet gjelder først og fremst fare for jord-, sørpe- og flomskred som følge av de store regnmengdene.

Annonse

Blader kan tette sluk

Meteorologene anbefaler folk å rense sluk, takrenner og andre vannveier før regnet kommer. Høstløv og kvister kan raskt tette avløp og bidra til oversvømmelser i gater, kjellere og andre utsatte områder.

Bilister bør også være forberedt på mye vann i veibanen og lokalt krevende kjøreforhold.

Etter regnværet torsdag er det ventet gradvis bedring fredag. Mot helgen ventes et høytrykk å gi tørrere og finere vær på Vestlandet.

Live
Neste
Spilles
Forrige