NTB
Nato mangler folk i Bodø – frykter mørke og kulde skremmer
Ett år etter åpningen av Natos nye luftoperasjonssenter i Bodø er under en tredel av stillingene bemannet. Ett år etter åpningen av Natos nye luftoperasjonssenter i Bodø er under en tredel av stillingene bemannet.
Ett år etter åpningen av Natos nye luftoperasjonssenter i Bodø er under en tredel av stillingene bemannet.
Innenriks: Av de 170 stillingene er 55 i dag bemannet, skriver NRK.
Det regionale luftoperasjonssenteret (CAOC) skal ha ansvar for Natos nordvestre region og operere parallelt med luftoperasjonssentrene i Spania og Tyskland.
– Beliggenheten i nord understreker nordområdenes betydning, sa statsminister Jonas Gahr Støre til NRK da valget i fjor falt på Bodø.
Av de 55 bemannede stillingene er 40 norsk personell og 15 fra andre Nato-land, ifølge tall NRK har fått fra Forsvaret.
– Det er selvfølgelig en bekymring at folk ikke vil komme fra visse deler av Europa, fordi det kan være både mørkt og kaldt her, sier direktør Chris Snaith, som leder Nato-operasjonene ved senteret.
Målet er at basen skal være fullt ut operativ om ytterligere ett år. Snaith sier de jobber hardt for å overbevise Nato-personell om mulighetene i nord.
Ifølge generalløytnant Rolf Folland, Norges faste representant i Natos militærkomité, er frykten for mørketiden en grunn til at mange europeiske offiserer nøler med å flytte nordover.
Snaith ser likevel lyst på situasjonen og påpeker at blant annet kommunen har vært til stor hjelp.
– Så jeg er mindre bekymret nå enn jeg kanskje var i starten.
(©NTB)
