NTB
Kakerlakk-leder løslatt i India
Lederen for den indiske kakerlakkbevegelsen Abhijeet Dipke er løslatt fra varetekt etter å ha blitt pågrepet i forkant av store demonstrasjoner lørdag. Lederen for den indiske kakerlakkbevegelsen Abhijeet Dipke er løslatt fra varetekt etter å ha blitt pågrepet i forkant av store demonstrasjoner lørdag.
Lederen for den indiske kakerlakkbevegelsen Abhijeet Dipke er løslatt fra varetekt etter å ha blitt pågrepet i forkant av store demonstrasjoner lørdag.
Utenriks: Dipke og to andre lederskikkelser er løslatt på betingelse av at fred ikke skal forstyrres på ett år, ifølge bevegelsens advokat Ratna Singh.
Dipke ble pågrepet på flyplassen i New Delhi lørdag sammen med Saurav Das og Ashutosh Ranka. En video viste politifolk som gikk om bord i flyet og hentet dem ut.
Tusenvis ble pågrepet i forbindelse med demonstrasjonene mot statsminister Narendra Modis hindunasjonalistiske regjering. Indiske myndigheter satte inn store sikkerhetsstyrker i forkant.
Det er ventet at demonstrasjonene fortsetter søndag.
«Kakerlakk»-bevegelsen i India, som består av mange unge, ble etablert via sosiale medier i mai i år. Bevegelsen fikk raskt mange tilhengere og stor oppmerksomhet og gjennomførte massemønstringer og sultestreiker i protest mot lekkede eksamensoppgaver.
(©NTB)
