NTB
OL-mester Solfrid Koanda må droppe VM – sliter med ryggen
En ryggskade gjør at OL-gullvinner Solfrid Koanda ser seg nødt til å stå over det kommende verdensmesterskapet i vektløfting i Kina. En ryggskade gjør at OL-gullvinner Solfrid Koanda ser seg nødt til å stå over det kommende verdensmesterskapet i vektløfting i Kina.
En ryggskade gjør at OL-gullvinner Solfrid Koanda ser seg nødt til å stå over det kommende verdensmesterskapet i vektløfting i Kina.
Sport: Mesterskapet skal arrangeres i den kinesiske byen Ningbo i månedsskiftet oktober-november.
Til NTB bekrefter Koanda at hensynet til egen rygg gjør at hun ikke reiser til mesterskapet. Der ville hun vært regjerende mester etter å ha gått til topps sammenlagt i 86-kilosklassen på hjemmebane i Førde for ett år siden.
– Jeg hadde gledet meg til å stille til VM, men utfordringer med ryggen gjør at jeg ikke deltar, sier Koanda til NTB.
Hun trøblet også med ryggen i fjor, men fikk da orden på utfordringene. For noen uker siden var hun uheldig og fikk problemer igjen. De fornyede smertene kom på et svært ugunstig tidspunkt og spente bein på VM-planene.
På bedringens vei
Koanda er samtidig trygg på at ryggtrøbbelet er på vei til å gi seg.
– Jeg er på bedringens vei. Jeg har returnert til trening, men jeg rekker bare ikke å komme i toppform til VM, og da utgår det. Så det er veldig kjedelig, sier vektløfteren.
Med i vurderingen er det også at andre og svært viktige oppgaver venter etter VM. Mesterskapet i Kina markerer nemlig starten på kvalifiseringen til OL i Los Angeles i 2028. Allerede i desember fortsetter den med et nytt viktig stevne.
Koanda peker på at dersom hun hadde presset seg gjennom et VM, kunne det gått utover det som skal skje i desember. Der håper hun å være tilbake i toppform.
Derfor velger OL-mesteren å se helheten i kampen om å komme seg til OL – og droppe VM som følge av det.
– Klar i desember
Håpet er altså at den regjerende verdensmesteren kan være tilbake til et stort stevne i Qatar før jul.
– Det er det jeg sikter meg inn på, egentlig. Det er ni uker fra nå, da føler jeg at jeg bør være klar igjen. Det er det neste jeg sikter mot nå, sier Koanda.
Kong Harald og statsminister Jonas Gahr Støre satt på første rad da hun løftet til gull i 86-kilosklassen under VM i Førde i fjor høst. Yudelina Mejia fra Den dominikanske republikk ga henne knallhard kamp om gullet, men Koanda avgjorde med 152 kilo i støt i sitt siste løft.
Gullet var av det svært emosjonelle slaget.
I 2024 vant Koanda OL-gull i 81-kilosklassen da hun under Paris-lekene løftet 275 kilo fordelt på 121 i rykk og 154 i støt. Det førte til at hun på Idrettsgallaen ble kåret til årets kvinnelige utøver.
(©NTB)
