NTB
SSB: Historisk bra sommer for hotellene
Flere utlendinger overnatter på hotell i Norge. I august var det flere overnattinger på norske hoteller og andre overnattingssteder enn noen gang før i samme måned. Flere utlendinger overnatter på hotell i Norge. I august var det flere overnattinger på norske hoteller og andre overnattingssteder enn noen gang før i samme måned.
Flere utlendinger overnatter på hotell i Norge. I august var det flere overnattinger på norske hoteller og andre overnattingssteder enn noen gang før i samme måned.
Innenriks: Overnattingsbedrifter registrerte 5,5 millioner overnattinger i august, ifølge Statistisk sentralbyrå.
– Selv om været i deler av landet var dårlig i sommer og mange nordmenn har fått strammere økonomi, viser tallene fra overnattingsnæringen en historisk bra sommer, sier rådgiver Endre Brunner Furu i SSB.
24.000 flere overnattet ved overnattingsbedrifter i Norge i august i år enn august i fjor. Det er en økning på 0,4 prosent.
Utenlandske overnattinger fører til økningen, da de har steget med 2,6 prosent. Norske overnattinger hadde en nedgang på 1,3 prosent fra august i fjor.
August i år var spesielt god for hotellene med en økning på 3 prosent fra i fjor. Rundt 3,4 millioner overnattinger ble registrert ved hoteller i år.
– To av fem hotellovernattinger i august var utenlandske. Det er en stor vekst i utenlandske overnattinger, tallet på overnattinger fra Tyskland og Polen økte mest, mens nordmenn overnatta mindre på hotell enn i fjor, sier Furu.
Flest registrerte overnattinger på hotell var det i Oslo med over 677.000 overnattinger, mens Vestland var en god nummer to med litt under 641.000 overnattinger.
(©NTB)
