Connect with us

NTB

Trump skal snakke med Putin om mulig pesttilfelle i Russland

USAs president Donald Trump sier han skal snakke med Russlands president Vladimir Putin om et mulig pesttilfelle ved et forskningsinstitutt i Sibir. USAs president Donald Trump sier han skal snakke med Russlands president Vladimir Putin om et mulig pesttilfelle ved et forskningsinstitutt i Sibir.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
President Donald Trump snakker med journalister etter å ha ankommet med Marine One til plenen sør for Det hvite hus i Washington 6. oktober 2026. Foto: Alex Brandon AP / NTB

USAs president Donald Trump sier han skal snakke med Russlands president Vladimir Putin om et mulig pesttilfelle ved et forskningsinstitutt i Sibir.

Ukraina: Trump sa tirsdag til journalister i Det hvite hus at samtalen med Putin skal finne sted «svært snart».

Russiske myndigheter har slått alarm etter at en 28 år gammel kvinne som jobbet på et institutt som drev pestforskning, døde av lungeinfeksjon med ukjent årsak.

På spørsmål om hva amerikansk etterretning vet om saken, sa Trump at USA har «svært inngående diskusjoner» om temaet.

Vil hjelpe Russland

– Vi vil trolig kunne si mer om det i morgen, sa Trump.

Annonse

Verdens helseorganisasjon (WHO) opplyste tirsdag at saken innebærer «svært lav» risiko utenfor Russland.

Mandag sa Trump at USA er villig til å hjelpe Russland.

– Det er en alvorlig sykdom. Det er en sykdom vi tidligere klarte å kontrollere, men på en eller annen måte har disse mikrobene blitt sterkere og smartere. De er som en hær, sa Trump til journalister i Det hvite hus.

Saken har skapt uro i Russland, der det fra enkelte hold hevdes at det kan være snakk om lungepest.

Flere sanksjoner

Verdens helseorganisasjon (WHO) beskriver lungepest som en sjelden og alvorlig form for pest som forårsakes av bakterien Yersinia pestis. Denne bakterien finnes vanligvis hos små pattedyr og deres lopper, og den kan smitte fra menneske til menneske.

Annonse

Samtalen med Putin skjer samtidig som Trump-administrasjonen nærmer seg fristen 18. oktober for å avgjøre hvilke russiske aktører som eventuelt skal sanksjoneres i henhold til «Lindsey O. Graham Sanctioning Russia and Iran Act». Trump undertegnet loven 18. september.

Ukraina har gitt Trump-administrasjonen og Kongressen en liste over russiske selskaper, fartøy og personer som landet ønsker skal rammes av amerikanske sanksjoner etter den nye loven.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige