Connect with us

NTB

Rubio på Island: Ønsker tettere militært samarbeid

USAs utenriksminister Marco Rubio beskriver Island som en «kritisk utpost» for det amerikanske militærets tilstedeværelse i nord. Han ønsker et tettere militært samarbeid mellom USA og sagaøya. USAs utenriksminister Marco Rubio beskriver Island som en «kritisk utpost» for det amerikanske militærets tilstedeværelse i nord. Han ønsker et tettere militært samarbeid mellom USA og sagaøya.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
USAs utenriksminister Marco Rubio besøkte sin islandske kollega Thorgerdur Katrín Gunnarsdottir i Reykjavik tirsdag. Rubio uttrykte et ønske om å trappe opp det militære samarbeidet med Island. Foto: Mark Schiefelbein / AP / NTB

USAs utenriksminister Marco Rubio beskriver Island som en «kritisk utpost» for det amerikanske militærets tilstedeværelse i nord. Han ønsker et tettere militært samarbeid mellom USA og sagaøya.

USAs: – Island har latt det amerikanske militæret projisere makt, og ved å bruke deres land, luft og hav har vi fått en kritisk utpost for å overvåke skjult aktivitet og avskrekke våre motstandere, sa Rubio.

Den amerikanske utenriksministeren er på øya for et tre dagers besøk og møtte pressen med sin islandske motpart Thorgerdur Katrín Gunnarsdottir.

– Vi er alle bekymret for hva som skjer i nordområdene, sa Rubio og beskrev et økende militært og økonomisk trusselbilde i nord.

Han beskrev Islands beliggenhet som en «kritisk strategisk posisjon for vestlig sikkerhet» og tok til orde for å øke det militære samarbeidet mellom landene.

Annonse

Gunnarsdottir beskrev Islands relasjon til USA som «svært god» og som «et forhold vi vil fortsette å bygge på».

Noen konkrete planer for en eventuell opprusting ble ikke lagt fram.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige