Connect with us

NTB

I dag starter rettssaken mot Tommy Olsen på Rhodos

Norske Tommy Olsen har for egen vinning jobbet for å slippe migranter ulovlig inn i Hellas, hevder greske myndigheter. Menneskerettsgrupper fordømmer rettsforfølgelsen. Norske Tommy Olsen har for egen vinning jobbet for å slippe migranter ulovlig inn i Hellas, hevder greske myndigheter. Menneskerettsgrupper fordømmer rettsforfølgelsen.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
En båt med migranter ankommer den greske øya Lesbos etter å ha krysset Egeerhavet fra Tyrkia i februar 2020. Foto: Michael Varaklas / AP / NTB

Norske Tommy Olsen har for egen vinning jobbet for å slippe migranter ulovlig inn i Hellas, hevder greske myndigheter. Menneskerettsgrupper fordømmer rettsforfølgelsen.

Utenriks: Olsen avviser alle anklager, skriver han på nettsiden til organisasjonen Aegean Boat Report.

– I nesten ni år har mitt arbeid i Aegean Boat Report vært å dokumentere det som skjer ved Europas grenser – ankomster, folk i nød, forsvinninger, pushbacks og menneskerettsbrudd, skriver Olsen, som er grunnlegger av organisasjonen.

Har dokumentert pushbacks

Han står tiltalt sammen med den greske menneskerettsforkjemperen Panagiotis Dimitras og to asylsøkere fra Kamerun. De risikerer opptil 20 års fengsel.

Aegean Boat Report driver overvåking og datainnsamling om asylsøkere som ankommer Hellas med båt, mens Dimitras har startet organisasjonen Greek Helsinki Monitor.

Annonse

Både Olsen og Dimitras anklages for å ha etablert kriminelle organisasjoner som tilrettelegger for ulovlig innreise til Hellas for egen vinnings skyld.

Begge har dokumentert såkalte «pushbacks», der greske myndigheter på ulovlig vis har presset båter med asylsøkere tilbake i internasjonalt farvann. Hellas er dømt for dette i Den europeiske menneskerettsdomstolen.

Human Rights Watch og Amnesty International er begge svært kritiske til rettsforfølgelsen, som de mener er et angrep mot menneskerettsforkjempere.

Pågrepet i Norge

Olsen ble pågrepet og varetektsfengslet i Tromsø i mars, på europeisk arrestordre utstedt av greske myndigheter. Nord-Troms og Senja tingrett besluttet senere at han kunne utleveres, men kjennelsen ble anket, og Olsen vant til slutt fram i Hålogalands lagmannsrett.

Hans greske forsvarer representerer ham i saken på Rhodos.

Annonse

– I dag stiller Hellas vitnet for retten. Samme hva som skjer, vil Aegean Boat Reports arbeid fortsette, skriver Olsen.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige