NTB
Regjeringen vil fjerne hets av personer med funksjonsnedsettelse
Regjeringen lanserer en firedelt strategi for å minske diskrimineringen av personer med funksjonsnedsettelse. Men det følger ingen friske penger med tiltaket. Regjeringen lanserer en firedelt strategi for å minske diskrimineringen av personer med funksjonsnedsettelse. Men det følger ingen friske penger med tiltaket.
Regjeringen lanserer en firedelt strategi for å minske diskrimineringen av personer med funksjonsnedsettelse. Men det følger ingen friske penger med tiltaket.
Innenriks: Regjeringen stilte med hele tre statsråder og seks statssekretærer da den mandag la fram en strategi for likestilling av personer med funksjonsnedsettelse. Strategien er en revidering av gjeldende strategi, og innsatsen skal gjennomføres innenfor det som allerede er budsjettert.
Bakgrunnen for den nye strategien er at personer med funksjonsnedsettelse fremdeles er diskriminert og utestengt på mange samfunnsområder. Mange opplever fordommer og hets, fastslår regjeringen.
Den peker også på at samfunnet i stor grad betrakter funksjonsnedsettelse som et helseproblem, ikke et spørsmål om rettigheter, at det skorter på universell utforming, og deltakelsen i arbeidslivet er for lav.
Ingen nye midler
Strategien er delt i fire områder, der arbeidet skal videreutvikles og styrkes, dog innenfor de berørte departementers gjeldende budsjettrammer.
* Demokrati og likestilt deltakelse
* Trygghet og frihet fra diskriminering
* Et godt virkemiddelapparat
* Et universelt utformet samfunn
Strategien er utarbeidet i dialog med organisasjoner på feltet og følger opp flere av anbefalingene fra Likestillings- og mangfoldsutvalget.
Gjør undersøkelse
Under innsatsområde «Trygghet og frihet fra diskriminering» skal det gjennomføres en undersøkelse av holdningene til personer med funksjonsnedsettelse for å få mer kunnskap om hvor innsatsen bør økes.
– Det er helt uakseptabelt at mennesker utsettes for fordommer, stereotypier og hets på grunn av sin funksjonsnedsettelse. Et samfunn fritt for hets og fordommer krever et felles ansvar, og et arbeid som må gjøres i skolen, på fritidsarenaene, på arbeidsplassen, i sosiale medier og rundt middagsbordet hjemme, sier kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery (Ap) i en pressemelding.
En evaluering av handlingsplanen for universell utforming og handlingsplanen for likestilling av personer med funksjonsnedsettelse skal danne et viktig grunnlag for videreutvikling av fremtidige innsatser. Den evalueringen skal leveres i slutten av 2026.
(©NTB)
