NTB
Jemens regjering advarer verden mot trusselen fra houthiene
Jemens internasjonalt anerkjente regjering advarer mot faren fra houthi-militsen og ber om hjelp til å slå dem tilbake. Jemens internasjonalt anerkjente regjering advarer mot faren fra houthi-militsen og ber om hjelp til å slå dem tilbake.
Jemens internasjonalt anerkjente regjering advarer mot faren fra houthi-militsen og ber om hjelp til å slå dem tilbake.
Iran: Advarselen ble framsatt under FNs generalforsamling i New York av Jemens visepresident Abdullah Abdulkader al Alimi-Bawzer.
Han sa at opprørsmilitsens framrykking mot Rødehavet, spesielt erobringen av den viktige havnebyen Mokha, utgjør en trussel mot verdensøkonomien.
Militsen er en nær alliert av Iran og har i over et tiår kontrollert hovedstaden Sana og mye av landet nord for byen. Tidligere i september tok de kontrollen over havnebyen Mokha og noen strategisk viktige øyer i Rødehavet.
Dette gir bedre oversikt over trafikken gjennom Mandebstredet ved innseilingen til Rødehavet. Her passerer rundt 12 prosent av verdenshandelen.
Houthiene er først og fremst ute etter hovedfienden Saudi-Arabia og har innført en blokade mot saudiske skip. Opprørerne sier de ikke utgjør noen trussel mot vanlig kommersiell handel. Mandebstredet er ikke blokkert på samme måte som Hormuz sør for Iran.
Visepresidenten i Jemen ba under generalforsamlingen verdens ledere om ikke å stole på forsikringene fra houthiene.
– Houthiene bruker fritt leide for handelsskip som utpressing, ikke bare mot Jemen, men mot hele verden. De tar verdensøkonomien som gissel, advarte Abdullah Abdulkader al Alimi-Bawzer.
(©NTB)
