Connect with us

NTB

Norge gir 1 milliard til vaksinesamarbeidet Cepi

Norge styrker sitt bidrag til det internasjonale vaksine- og beredskapssamarbeidet Cepi. Norge styrker sitt bidrag til det internasjonale vaksine- og beredskapssamarbeidet Cepi.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Norge styrker bidraget til det globale vaksine- og beredskapssamarbeidet Cepi med 1 milliard kroner. På bildet får en mann Ervebo-vaksinen, som gjennom et prøveprosjekt blir tatt i bruk i forsøk på å stagge ebolutbruddet i Kongo. Vaksinen er utviklet til bruk mot en annen variant enn den som går i landet. Foto: Dieudonne Dirole / AP / NTB

Norge styrker sitt bidrag til det internasjonale vaksine- og beredskapssamarbeidet Cepi.

Utenriks: Målet er å styrke kapasiteten til å oppdage og stanse framtidige pandemier gjennom forskning på og utvikling av nye vaksiner, opplyser Utenriksdepartementet.

Pandemier bryr seg ikke om grenser, understreker utviklingsminister Åsmund Aukrust (Ap).

– Derfor trenger vi internasjonalt samarbeid som kan bidra til rask utvikling av vaksiner og andre mottiltak når nye helsetrusler oppstår. Cepi er et godt eksempel på hvordan land kan samarbeide for å styrke den globale beredskapen, sier han.

Bidraget gis inn mot Cepis neste strategiperiode, som løper fra 2027 til 2031. Et av de sentrale målene i strategien er det såkalte «100-dagersmålet»: å bli i stand til å utvikle, teste og ha klare trygge og effektive vaksiner mot en ny pandemitrussel innen 100 dager etter at viruset er oppdaget.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige