Connect with us

NTB

Adopsjonsforum tapte søksmål mot staten

Adopsjonsforum gikk til sak mot staten etter at Bufdir stanset tre adopsjoner fra Colombia. Oslo tingrett har nå frifunnet staten i saken. Adopsjonsforum gikk til sak mot staten etter at Bufdir stanset tre adopsjoner fra Colombia. Oslo tingrett har nå frifunnet staten i saken.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Oslo tingrett gir Bufdir medhold i de tre adopsjonene fra Colombia kunne stanses. Foto: Lise Åserud / NTB

Adopsjonsforum gikk til sak mot staten etter at Bufdir stanset tre adopsjoner fra Colombia. Oslo tingrett har nå frifunnet staten i saken.

Innenriks: I dommen gir Oslo tingrett Bufdir medhold i at de tre adopsjonene fra Colombia kunne stanses, fordi de biologiske foreldrene ikke var godt nok varslet. Staten frifinnes, og Adopsjonsforum må betale 189.150 kroner i saksomkostninger, skriver Utrop, som har lest dommen.

Bufdir krever at biologiske foreldre skal være personlig varslet, eller at det skal være gjort gjentatte forsøk på å varsle dem, før barn frigis for adopsjon. I de tre aktuelle sakene var foreldrene verken personlig varslet eller forsøkt personlig varslet da det ble avgjort om barna skulle frigjøres for adopsjon.

Foreldrene skal ha blitt varslet med et oppslag ved et lokalt kontor i én arbeidsdag. Det samme gjaldt vedtaket om adopsjon.

– Slik retten ser det blir varselet om høringen og om beslutningen, nærmest illusorisk, heter det i dommen.

Annonse

Retten mener derfor at Bufdir hadde rett til å stoppe adopsjonene.

Granskingsutvalget for utenlandsadopsjoner konkluderte i juni med at det har vært ulovlige eller uetiske forhold ved utenlandsadopsjoner til Norge. Adopsjonsforum, som var involvert i en høy andel av adopsjonene som var gransket, beklaget da på det sterkeste overfor alle berørte.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige