NTB
Ruud sikret norsk Davis Cup-ledelse på favorittunderlaget
Casper Ruud overbeviste ikke, men ordnet favorittseier og ga Norge 1-0-ledelse over Kina i Davis Cup-kvalifiseringen på den røde grusen i Trondheim Spektrum fredag kveld. Casper Ruud overbeviste ikke, men ordnet favorittseier og ga Norge 1-0-ledelse over Kina i Davis Cup-kvalifiseringen på den røde grusen i Trondheim Spektrum fredag kveld.
Casper Ruud overbeviste ikke, men ordnet favorittseier og ga Norge 1-0-ledelse over Kina i Davis Cup-kvalifiseringen på den røde grusen i Trondheim Spektrum fredag kveld.
Sport: Ruud dundret gjennom førstesettet med 6-1-seier over Te Rigele. Te hevet seg i andresettet og holdt følge med sin norske motstander.
Da var det plutselig Ruud som måtte redde inn et tiebreak, men der var nordmannen klart sterkest. Han ordnet til slutt seier med sifrene 6-1, 7-6 (7-1).
Senere fredag møtes Nicolai Budkov Kjær og Jie Cui.
Ryggtrøbbel
Ruud kom til kampen med det han håper er tilbakelagt ryggtrøbbel. Nordmannen har slitt i sommer og måtte melde forfall til årets siste Grand Slam-turnering US Open nylig.
Lørdag 15.30 fortsetter landskampen med doublekamp mellom Viktor Durasovic / Ruud og Fnu Niunjianzan / Zhang Zhizhen. Deretter skal Ruud møte Cui og Kjær møte Te.
Duellen kan imidlertid bli avgjort etter tre eller fire kamper.
Hjemmefordel
Norge kan ha avgjort mye av landskampen allerede i forberedelsene. I Trondheim sentrum er det nemlig rigget til med en grusbane, noe kineserne liker dårlig.
– Kina har spillere som slår hardt og flatt, og da er ikke grusbaner deres beste venn, har arrangementsansvarlig Franck Fog i Norges tennis- og padelforbund sagt til Adresseavisen.
Kinas to beste spillere, Bu Yunchaokete (111 i verden) og Wu Yibing (113), deltar ikke i Trondheim. Zhang Zhizhen (164) er dermed høyest rangerte spiller.
Norge har Ruud (17) og Kjær (146) som de to beste.
Vinneren får være med i hovedturneringen i neste års utgave av Davis Cup. Det kalles av mange for «VM i tennis».
(©NTB)
