Connect with us

NTB

Russland sier ja til forhandlinger, men nei til våpenhvile

Russland er klar for forhandlinger med Ukraina, men ikke for å inngå våpenhvile, sier utenriksminister Sergej Lavrov. Russland er klar for forhandlinger med Ukraina, men ikke for å inngå våpenhvile, sier utenriksminister Sergej Lavrov.

Publisert

den

Støtt Radio Haugaland
Russlands mangeårige utenriksminister Sergej Lavrov er åpen for forhandlinger med Russland, men utelukker våpenhvile mens forhandlingene pågår. Foto: AP / NTB

Russland er klar for forhandlinger med Ukraina, men ikke for å inngå våpenhvile, sier utenriksminister Sergej Lavrov.

Ukraina: – Vi er fortsatt klare for forhandlinger, men den militære operasjonen vil ikke bli stanset i forhandlingsperioden, sier Russlands mangeårige utenriksminister til det statlige nyhetsbyrået Tass.

På sidelinjen under Brics-toppmøtet i New Delhi gjentok Lavrov Moskvas tilbud til Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

– Hvis han vil møtes, får han komme til Moskva, sa han.

– Dette er allerede en enorm gest av god vilje fra vår side, la Lavrov til.

Annonse

Zelenskyj har kategorisk avvist det russiske tilbudet om samtaler i Moskva, som ble framsatt av president Vladimir Putin tidligere i år.

Zelenskyj tok lørdag til orde for et møte med Putin under G20-toppmøtet i Miami i desember.

– Ja, selvfølgelig. Vi må komme. Vi må møtes, snakke og ta beslutninger, sa han til den tyske kringkasteren Deutsche Welle.

Dette ble kontant avvist av Putins talsmann Dmitrij Peskov.

– Det er umulig, sa han.

Annonse

– Hvis han virkelig ønsker å snakke med Putin, bør han komme til Moskva, sa Peskov.

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige