NTB
Rosenborg med maktdemonstrasjon på Lerkendal – slo Tromsø 5-3
Rosenborg scoret to ganger på de første fem minuttene og valset over Tromsø med 5-3-seier i lørdagens storkamp i Eliteserien. Rosenborg scoret to ganger på de første fem minuttene og valset over Tromsø med 5-3-seier i lørdagens storkamp i Eliteserien.
Rosenborg scoret to ganger på de første fem minuttene og valset over Tromsø med 5-3-seier i lørdagens storkamp i Eliteserien.
Sport: Trønderlaget har fått et skikkelig løft under Freyr Alexandersson og står med sju seirer på ni kamper med islendingen som trener. Lørdag fikk han se elevene sine blomstre skikkelig mot laget som er nummer tre på tabellen, selv om seks gode Tromsø-minutter i 2. omgang pyntet kraftig på resultatet.
Bare to minutter var spilt da 1-0 satt i garnet bak Jakob Rønning-Haugaard. Ole Selnæs sto i returrommet etter en corner og banket RBK i ledelsen.
Det skulle bare gå ytterligere to minutter før vertene doblet. Eliteserien-toppscorer Amin Chiakha var freidig og hælsparket en retur i mål via armene til TIL-keeperen.
Best
Rosenborg kjørte Tromsø kraftig de første ti minuttene, og de var best i det meste også utover i kampen. 3-0 kom på et langskudd fra Noah Sahsah etter 33 minutter.
Aslak Fonn Witry rakk også å notere seg på scoringslisten før pause. Han var brått alene da et innlegg fra Selnæs gikk over alle andre, og ved bakre stolpe satte han inn 4-0.
– Vi blir rett og slett et nummer for små. Rosenborg har mye mer kvalitet enn oss i én-mot-én-situasjoner, sa Tromsø-veteran Ruben Yttergård Jenssen til TV 2 i pausen.
Starten på 2. omgang skulle bli like vond. Under to minutter var spilt da Mads Bomholt slapp ballen perfekt til Sahsah, som vippet ballen over Rønning-Haugaard og inn til 5-0.
– For en scoring, og for et ballslipp av Bomholt. Folk rister bare på hodet på Lerkendal, sa TV 2-kommentator Endre Olav Osnes.
Sovnet
Tromsø fikk en redusering etter 70 minutter. Innbytter Troy Nyhammer ble spilt fri av Heine Åsen Larsen og scoret sikkert.
Rosenborg hadde sluppet seg noe ned og havnet i trøbbel igjen tre minutter senere. Larsen kom alene gjennom, ble felt av keeper Leopold Wahlstedt og fikk straffespark. Det omsatte han selv til 2-5.
Det skulle også bli 3-5 seks minutter etter TILs første mål. Nyhammer satte fart langs kanten og slo et godt innlegg som Selnæs var uheldig og satte i eget bur.
Rosenborg måtte ta seg sammen og klarte å roe ned tempoet i kampen. Totalt sett ble oppgjøret en stor kontrast til vårens møte i Tromsø, der RBK tapte 0-2 uten å løsne en eneste avslutning på mål.
Laget lå også nest sist i Eliteserien før sommerferien, og nedrykkstrusselen var reell. I dag har Alexanderssons gutter løftet seg til 6.-plass og konkurranse om europacupplassene resten av sesongen.
Det skiller nå fem poeng opp til TIL, som for lengst er ute av gullkampen. Den står mellom Bodø/Glimt og Viking.
(©NTB)
