NTB
Mange medier på post langs gravferdsruta: Stige ikke tillatt
Journalister fra en rekke utenlandske og norske medier tar oppstilling langs Oslos gater når kong Harald stedes til hvile. De må holde seg på bakkeplan. Journalister fra en rekke utenlandske og norske medier tar oppstilling langs Oslos gater når kong Harald stedes til hvile. De må holde seg på bakkeplan.
Journalister fra en rekke utenlandske og norske medier tar oppstilling langs Oslos gater når kong Harald stedes til hvile. De må holde seg på bakkeplan.
Innenriks: Både aviser, TV-kanaler og nyhetsbyråer er klare til å kringkaste denne historiske dagen.
Aller flest kommer til å stå utenfor Slottet, både før og etter selve gravferden. 53 journalister og fotografer har fått tillatelse til å stå der. Når prosesjonen starter og går nedover Karl Johan mot Oslo domkirke, blir det kun foto, ingen direkterapportering. Først etter gravferden blir det anledning til å kommentere direkte fra Slottsplassen.
Blant mediene som kommer til å stå der, er amerikanske New York Times, det kinesiske nyhetsbyrået Xinhua, spansk riksdekkende radio og flere andre europeiske mediehus.
Utenfor domkirken kommer også mange til å ta plass – særlig medier og land som følger de kongelige tettest: Det tyske nyhetsbyrået DPA, tidsskriftet Paris Match, Royal Press Europe, Royal TV, vårt eget Se og Hør og en lang rekke andre. Utenriksdepartementet – som administrerer medietilgangen – presiserer at det ikke er tillatt å bruke stige.
I tillegg til de faste oppstillingene kommer også journalister og fotografer til å gå gatelangs for å kunne formidle inntrykk fra hovedstaden til resten av verden. NRK og NTB skal levere foto og direktesending til alle andre medier fra prosesjonen og seremonien inne i kirken.
(©NTB)
