NTB
Tyskland-ekspert gir AfDs toppkandidat ære for kjemperesultat i delstat
AfD-ledelsen har fått god drahjelp av toppkandidaten Ulrich Siegmund, ifølge Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik. AfD-ledelsen har fått god drahjelp av toppkandidaten Ulrich Siegmund, ifølge Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik.
AfD-ledelsen har fått god drahjelp av toppkandidaten Ulrich Siegmund, ifølge Tyskland-ekspert Astrid Sverresdotter Dypvik.
Utenriks: Søndag kveld ligger partiet Alternativ für Deutschland (AfD) an til sterkt flertall i den tidligere DDR-staten Sachsen-Anhalt. Kristendemokratiske CDU ser ut til å bli nest største parti med 18,5 prosent av stemmene.
– Det ligger an til et brakvalg for AfD, og at det er veldig dårlig stemning hos de andre partiene egentlig, sier Astrid Sverresdotter Dypvik.
Hun er Tyskland-ekspert og rådgiver i Tankesmien Agenda. Hun mener deler av resultatet skyldes AfDs toppkandidat Ulrich Siegmund.
– Det er ikke bare at partiet er populært, men de har også en populær kandidat, sier hun.
– Han blir framstilt som mer populistisk enn ekstremistisk, men så går han jo til valg med et program som er ganske ekstremt, sier hun.
Partiet har lovet en «deportasjonsoffensiv» om de vinner valget. Den skal også omfatte ukrainere, som AfD ikke lenger mener skal anerkjennes som krigsflyktninger.
Tysk sikkerhetstjeneste (BfV) har overvåket partiet siden 2021 under mistanke om høyreekstremisme.
Dypvik peker på at dersom AfDs flertall fortsetter, vil konsekvensene være avhengig av de andre partiene. Alle de store partiene har nemlig gått sammen om en såkalt «brannmurstrategi», der de nekter å samarbeide med AfD. Dette gjelder også på nasjonalt plan.
– Men det ville vært som om Høyre skulle ha samarbeidet med alle partiene i Norge fram til Rødt, sier Dypvik.
(©NTB)
