Connect with us

NTB

Frankrike: Bønder får milliardstøtte etter rekordvarme

Bønder i Frankrike får mer enn 1 milliard euro i støtte etter at sommerens hetebølger og tørke har ødelagt avlinger, beiteområder og vannforsyning. Bønder i Frankrike får mer enn 1 milliard euro i støtte etter at sommerens hetebølger og tørke har ødelagt avlinger, beiteområder og vannforsyning.

Publisert

den

En skogbrann nær Lacanau i Frankrike i slutten av juli. Foto: Abdul Saboor / Pool Photo via AP / NTB

Bønder i Frankrike får mer enn 1 milliard euro i støtte etter at sommerens hetebølger og tørke har ødelagt avlinger, beiteområder og vannforsyning.

Utenriks: Det opplyser Frankrikes landbruksminister Annie Genevard fredag.

Rundt halvparten – 520 millioner euro – skal utbetales raskt for å håndtere værskader, opplyste hun.

Frankrikes største bondeorganisasjon FNSEA sier hetebølgen allerede har kostet bønder minst 10 milliarder euro i tapt produksjon. Mellom 30.000 og 35.000 gårder har økonomiske vanskeligheter, ifølge Genevard.

Frankrike ble rammet av flere intense hetebølger i juni og juli, og en rekke varmerekorder ble satt. Helsemyndighetene anslår at det var rundt 7000 flere dødsfall enn normalt i denne perioden.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige