Connect with us

NTB

Over 1200 voldshendelser på jobb varslet til Arbeidstilsynet

1370 personer er blitt skadet som følge av voldshendelser på jobb de siste ti årene, viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet. 1370 personer er blitt skadet som følge av voldshendelser på jobb de siste ti årene, viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet.

Publisert

den

En ny rapport fra Arbeidstilsynet viser at over 1300 personer er blitt utsatt for vold mens de har vært på jobb i norsk arbeidsliv de siste ti årene. Direktør Ingvill Kvernmo sier de varslede hendelsene gjør sterkt inntrykk. Foto: Terje Pedersen / NTB

1370 personer er blitt skadet som følge av voldshendelser på jobb de siste ti årene, viser en ny rapport fra Arbeidstilsynet.

Innenriks: «Beboer angriper uprovosert med kvelertak og roping».

«Elev blir sint, og slår hardt mot bakhodet».

En ny rapport fra Arbeidstilsynet gir en oversikt over hvor mange slike voldshendelser de er blitt varslet om de senere årene. Kartleggingen tar for seg hvor mange som er blitt drept eller skadet som følge av vold mens de var på jobb i norsk arbeidsliv.

– Vold og trusler er fortsatt et alvorlig arbeidsmiljøproblem, sier direktør Ingvill Kvernmo i Arbeidstilsynet.

Annonse

38 døde på jobb

Siden år 2000 har 38 personer mistet livet som følge av vold mens de har vært på jobb. Senest i fjor høst ble Tamima Nibras Juhar drept da hun var på jobb på en barnevernsinstitusjon å Kampen i Oslo. Inkludert tallene er også tre terrorangrep i Norge, Afghanistan og Algerie, der til sammen 17 norske arbeidstakere mistet livet.

Tilsynet har registrert 1233 voldshendelser uten døden til følge fra de siste ti årene, der 1370 personer er blitt skadet.

– Voldshendelsene som omtales i denne rapporten gjør inntrykk. Både de konkrete situasjonene folk har stått i på jobb, og omfanget av alvorlige voldshendelser. Historiene viser hvor alvorlige konsekvenser vold og trusler kan få, både fysisk og psykisk, sier Kvernmo.

Helse- og sosialtjenestene rammes oftest

Nesten halvparten av varslene kommer fra helse- og sosialtjenestene. Deretter følger undervisning, og offentlig administrasjon, forsvar og trygd.

Ifølge rapporten er voldsutøveren i de fleste tilfeller en person som er kjent for arbeidstakeren gjennom jobben, for eksempel en elev, pasient, beboer eller passasjer. Rapporten beskriver både hendelser som kommer brått på, og hendelser der en situasjon eskalerer, for eksempel ved grensesetting.

Annonse

– I tillegg til fysisk vold, er ofte trusler en del av hendelsesforløpet, der voldsutøveren kommer med trusler, enten om å drepe eller om annen fysisk vold, sier Ingvill Kvernmo.

Pliktig til å rapportere

Konsekvensene for den enkelte arbeidstaker som blir utsatt for vold og trusler kan være mange. Fysiske konsekvenser kan være slagskader, brudd, bevisstløshet og i verste fall død. Psykiske reaksjoner kan omfatte søvnproblemer, angst, utrygghet og konsentrasjonsvansker, skriver tilsynet i rapporten.

Arbeidsgiver har plikt til å varsle Arbeidstilsynet om arbeidsulykker der arbeidstakere blir alvorlig skadet eller omkommer.

Hun oppfordrer den enkelte virksomhet til å bruke denne kunnskapen til å forbedre det forebyggende arbeidsmiljøarbeidet; ved å jobbe systematisk med rutiner, kartlegginger, risikovurderinger, opplæring og forebyggende tiltak.

– Arbeidet med vold og trusler i virksomhetene må dekke både forebygging, håndtering og oppfølging, understreker Kvernmo.

Annonse

(©NTB)

Live
Neste
Spilles
Forrige