NTB
72.000 ble sendt fra Ceuta tilbake til Marokko i helgen
EU-landene lover støtte til Spania etter helgens migrantkrise, der 75 personer er bekreftet omkommet. EU-landene lover støtte til Spania etter helgens migrantkrise, der 75 personer er bekreftet omkommet.
EU-landene lover støtte til Spania etter helgens migrantkrise, der 75 personer er bekreftet omkommet.
Utenriks: Spanias innenriksminister Fernando Grande-Marlaska sier at 70.000 mennesker ble sendt fra Ceuta tilbake til Marokko i helgen.
Franrikes innenriksminister Laurent Nunez understreker samtidig at Frankrike bistår med håndteringen av migrantene dersom det er behov, gjennom EUs grensestyrke Frontex. Det er han ikke alene om.
EU lover å gjøre mer
– EUs innenriksministre sa at de står samlet og er klare til å støtte Spania i arbeidet med å beskytte de ytre grensene mot ulovlig migrasjon, sier Irlands justisminister Jim O’Callaghan, som for tiden innehar EUs roterende presidentskap.
Videre opplyser Nunez at alle innenriksministerne på videomøtet ble enige om å gjøre mer for å få bukt med menneskesmugling. Mer kan også gjøres når det gjelder etterretningsinnhenting ved grensene og overvåking av sosiale medier, sier EUs råd for indre anliggender i en uttalelse.
Han la til at myndighetene i Italia og Frankrike også skal ta grep for å styrke grensekontrollen mellom de to landene.
75 er omkommet
Spanias innenriksminister opplyste til sine EU-kolleger på møtet at det foreløpige dødstallet etter migrantkrisen nå er 75.
Innenriksministeren forteller videre at myndighetene ikke mottok noe varsel fra etterretningstjenesten om strømmen med migranter, og at den ikke har svekket Schengen-samarbeidet. Han avviser også alle påstander om at mindereårige ble sendt tilbake og legger til at alle menneskers grunnleggende rettigheter respekteres i Spania.
– Vi er imot det italienske forslaget om retursentre i tredjeland, tilføyer han.
(©NTB)
