NTB
Bråk rundt minnemarkering for Maren Sømme – nektet innvandringskritisk appell
Arrangørene ønsket ikke innvandringskritikk som tema på minnemarkeringen for Maren Sømme (30). Da droppet Frps Kristoffer Sivertsen å tale. Arrangørene ønsket ikke innvandringskritikk som tema på minnemarkeringen for Maren Sømme (30). Da droppet Frps Kristoffer Sivertsen å tale.
Arrangørene ønsket ikke innvandringskritikk som tema på minnemarkeringen for Maren Sømme (30). Da droppet Frps Kristoffer Sivertsen å tale.
Innenriks: Fredag ble det holdt minnemarkering for avdøde Maren Sømme (30) i Byparken i Stavanger.
Sømmes kjæreste, en mann i 30-årene, er siktet for å ha drept henne i en bolig på Nærbø på Jæren i helgen.
Han er utenlandsk statsborger med lovlig opphold i Norge. Ifølge forsvarer Arvid Sjødin fikk han et utvisningsvedtak i 2021, men UDI har senere avkreftet at han har noe gjeldende utvisningsvedtak.
Han var allerede siktet i en voldssak fra 17. juli mot nå avdøde Sømme.
Drapet har opprørt mange, men det er ikke alle som er enige om hva man må gjøre for å forhindre slike drap i fremtiden.
Fikk ikke snakke om innvandring
Stortingsrepresentant for FrP i Rogaland Kristoffer Sivertsen var på talerlisten fredag, men endte opp med å ikke ta ordet.
Han forteller at han ble nektet å snakke om innvandring i sitt innlegg.
– Jeg fortalte arrangøren at min hoveddel ville være om vold i nære relasjoner, men at jeg også kom til å snakke noe om innvandringspolitikk. Da fikk jeg et ultimatum av dem, sier han til NTB.
– For min del ønsker jeg ikke å stå der og krangle med arrangøren. Det er en del av problemstillingen at det finnes kvinnesyn i Norge som vi ikke kan akseptere, sier han videre.
– Hold deg saklig
Aktivist Tina Gran og Rødt-politiker Elisabeth Opsal sto bak fredagens arrangement i Stavanger.
Arrangementet var ment som en markering mot varslede partnerdrap, og talerne ble bedt på forhånd om å ikke dra inn andre politiske saker i sine appeller.
– Det står jeg inne for, det var jeg som sa nei til ham. Vi la premissene på forhånd, og hvis du ikke kan holde deg til det, så får du arrangere noe selv, sier Opsal til NTB.
– Hold deg saklig eller hold deg vekk, fortsetter hun.
I Oslo var det også planlagt en markering fredag, men den ble aldri gjennomført. Der ble Espen Teigen fra Document.no nektet å tale, skriver Aftenposten.
Familien deltok ikke
Familiens bistandsadvokat, Inger Marie Sunde, opplyste til samme avis at arrangementet ikke var i regi av Sømmes familie.
– Denne markeringen er ikke initiert av familien. De skal ikke delta og er heller ikke rådført om markeringens innhold, sa hun til Aftenposten før det ble klart at arrangementet ble avlyst.
(©NTB)
