Connect with us

NTB

200 lynskader på to uker – Gjensidige venter mange skademeldinger

Over 15.000 lyn ble registrert i Norge torsdag. Gjensidige har allerede mottatt flere skademeldinger og venter at tallet vil stige. Over 15.000 lyn ble registrert i Norge torsdag. Gjensidige har allerede mottatt flere skademeldinger og venter at tallet vil stige.

Publisert

den

Over 15.000 lyn ble registrert i Norge torsdag. Gjensidige har allerede mottatt flere skademeldinger og venter at tallet vil stige. Foto: Heiko Junge / NTB

Over 15.000 lyn ble registrert i Norge torsdag. Gjensidige har allerede mottatt flere skademeldinger og venter at tallet vil stige.

Innenriks: Gjensidige har registrert rundt 200 lynskader de siste to ukene, og erfaringen viser at mange oppdager skadene først etter at tordenværet har passert, opplyser Gjensidige til NTB.

– Vi har allerede fått inn noen skademeldinger etter gårsdagens kraftige tordenvær, men vi venter at det kommer betydelig flere, sier kommunikasjonssjef Bjarne Aani Rysstad i Gjensidige.

Videre forteller han folk ofte ikke oppdager at utstyr er skadet før de skal bruke varmepumpa, TV-en, modemet eller annet elektronisk utstyr.

Rysstad opplyser at erstatningene ligger gjerne på 15-20.000 kroner per skade, og at det hittil i år er registrert 1.700 skademeldinger.

Annonse

– Mange tenker at de må få et direkte lynnedslag for å bli rammet, men det er ofte overspenningen som forårsaker de største skadene. Det er derfor lurt å trekke ut støpsler til verdifull elektronikk, sier Rysstad.

Han oppfordrer også folk til å følge med på værvarslene og ta forholdsregler i forkant av uværet.

– Noen enkle grep før tordenværet kommer kan spare deg for mye bry i etterkant, sier Rysstad.

(©NTB)

Annonse
Live
Neste
Spilles
Forrige